Za listopad 2020 r. o postojowe mogą ubiegać się takie branże jak: gastronomia, fitness czy hotelarstwo. Są to branże, które najbardziej ucierpiały z powodu restrykcji nałożonych w wyniku nasilenia się II fali epidemii koronawirusa.
Samozatrudnieni, którzy mogą ubiegać się o postojowe za listopad, muszą posiadać określone kody PKD (dotyczące rodzaju przeważającej działalności): 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.12.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z.
Chodzi o następujące branże:
- gastronomiczna,
- kulturalno-rozrywkowa (estradowa, targowa, fotograficzna, filmowa, muzealna),
- fitness, siłownie, sport, rekreacja,
- sprzedaż detaliczna (targowiska, bazary),
- turystyczna (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, rezerwacja biletów),
- edukacyjna.
To samo dotyczy osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – muszą świadczyć pracę na rzecz podmiotu charakteryzującego się wskazanymi kodami PKD.
Warunki uzyskania postojowego
Aby móc skorzystać z dodatkowego wsparcia w formie postojowego, w ustawie nowelizującej ustawę covidową dodano art. 15zs2:
Osobie, o której mowa w art. 15zq ust. 1 pkt 1, prowadzącej na dzień 30 września 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodem 47.71.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z, 56.10.A, 56.10.B, 56.29.Z, 56.30.Z, 59.11.Z, 59.14.Z, 74.20.Z, 77.21.Z, 79.90.C, 82.30.Z, 85.51.Z, 85.52.Z, 85.53.Z, 85.59.A, 85.59.B, 86.10.Z w zakresie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń w ramach lecznictwa uzdrowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, lub realizowanej w trybie stacjonarnym rehabilitacji leczniczej, 86.90.A, 86.90.D, 90.04.Z, 91.02.Z, 93.11.Z, 93.13.Z, 93.19.Z, 93.21.Z, 96.04.Z, która skorzystała ze świadczenia postojowego w trybie art. 15zs lub art. 15zua, przysługuje prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego, jeżeli przychód z tej działalności uzyskany w październiku albo listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.
Można więc wyróżnić 3 warunki do uzyskania świadczenia postojowego za listopad po raz pierwszy:
- prowadzenie działalności w dniu 30 września 2020 r.,
- prowadzenie działalności z określonymi kodami PKD,
- przychód uzyskany w październiku albo listopadzie 2020 r. niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.
Warunki do uzyskania dodatkowego postojowego
Jeśli przedsiębiorca z PKD 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.12.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z otrzymał już postojowe, może ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe, gdy przychód z tej działalności uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
Warunkami do uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego za listopad są:
- otrzymanie już świadczenia postojowego,
- prowadzenie działalności z określonymi kodami PKD,
- przychód uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
Ile wynosi?
Świadczenie postojowe wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w 2020 roku. Minimalna płaca to 2600 zł brutto, a więc postojowe opiewa na kwotę 2 080,00 zł brutto. Jednak gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. (czyli mniej niż 1300 zł) świadczenie przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.
Dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej postojowe wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia
Jeśli jedna osoba ma prawo do postojowego z kilku tytułów – np. prowadzi działalność gospodarczą i dodatkowo ma podpisaną umowę cywilnoprawną), może otrzymać tylko jedno świadczenie postojowe.
Ile razy?
O postojowe dla branż wymienionych powyżej może starać się jednorazowo – za miesiąc listopad 2020 r. Nowelizacja ustawy covidowej przewiduje możliwość przedłużenia postojowego na kolejne miesiące. Takie przedłużenie może nastąpić w formie rozporządzenia. Może tego wymagać sytuacja epidemiczna w kraju. Warunkiem dopuszczalności takiego wydłużenia świadczenia jest pozwalający na to stan finansów publicznych.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o postojowe składa się wyłącznie na PUE ZUS. Dodatkowo należy dołączyć oświadczenie o rodzaju przeważającej działalności (PKD) oraz oświadczenie o spadku przychodów.
Składając wniosek o kontynuację dodatkowego postojowego (RSP-DD), należy zaznaczyć, że występuje się o kontynuację wypłaty świadczenia. Dodatkowo składa się oświadczenie o tym, ze sytuacja materialna opisana w poprzednim wniosku nie uległa poprawie.
Do kiedy?
Wnioski o postojowe przedsiębiorców, którzy na wiosnę nie korzystali z pomocy, a jesienią odczuli pogorszenie sytuacji gospodarczej, można składać do 30 czerwca 2021 r.
Na stronie ZUS widnieje informacja o tym, że wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-DD) można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Postojowe dla branży turystycznej
Tarcza branżowa przewiduje szczególne rozwiązania dla branży turystycznej, która jest w sposób szczególny poszkodowana w wyniku narzuconych restrykcji mających na celu walkę z epidemią COVID-19. Jedną z form pomocy dla organizatorów turystyki oraz gestorów obiektów hotelarskich jest wypłata świadczenia postojowego – maksymalnie 3 razy. Warunkiem uzyskania wsparcia jest spadek przychodu uzyskanego w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
Natomiast jednorazowe postojowe przysługuje dla:
- PKD 79.90.C (pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowanej), to działalność m.in. agentów IATA zajmujących się sprzedażą biletów lotniczych;
- PKD 93.19.Z (pozostała działalność związana ze sportem), to m.in. działalność przewodników górskich.
Czy postojowe to przychód?
Świadczenie postojowe jest przychodem zwolnionym z opodatkowania i nie uwzględnia się tego świadczenia w zeznaniu rocznym. Zwolnione jest również z oskładkowania. Inaczej przedstawia się sytuacja dodatkowego świadczenia postojowego, które już ulega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Czy postojowe to pomoc publiczna?
Zarówno postojowe jak i dodatkowe postojowe to pomoc publiczna. ZUS może więc poprosić osobę ubiegającą się o świadczenie o informacje na temat jej sytuacji ekonomicznej i otrzymanej już pomocy publicznej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Jest to niezbędne do oceny dopuszczalności pomocy publicznej.
Jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID -19 dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (RSP-DD)
Jak utworzyć i wysłać wniosek RSP-DD
- Zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS.
- Przejdź do zakładki [Płatnik].
- Z bocznego menu wybierz [Dokumenty i Wiadomości] – [Dokumenty robocze].
- Kliknij przycisk [Utwórz nowy].
- Wniosek RSP-DD możesz wybrać z listy dostępnych dokumentów:
Jak wypełnić wniosek RSP-DD:
- Wyświetli Ci się formularz do wypełnienia. Będzie częściowo wypełniony Twoimi danymi. Z profilu PUE pobiorą się automatycznie Twoje dane identyfikacyjne oraz adres mailowy. Jeśli podałeś numer telefonu, on również pojawi się we wniosku.
- zaznacz X jeśli składasz wniosek
- Możesz zaznaczyć tylko jedno z pól.
- Wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe możesz złożyć, jeśli wcześniej otrzymałeś wypłatę świadczenia postojowego, zaznaczasz wtedy pole [Wniosek pierwszorazowy].
- Pola [Korekta pierwszorazowego wniosku] lub [Wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia] możesz zaznaczyć, jeśli wysłałeś wcześniej wniosek pierwszorazowy.
- Jeśli wybrałeś [Korekta pierwszorazowego wniosku z], musisz wskazać datę złożenia wniosku pierwszorazowego.
- Nie możesz złożyć wniosku o kontynuację wypłaty świadczenia dodatkowego w tym samym miesiącu, w którym składasz wniosek RSP-DD pierwszy raz.
- Podaj numer rachunku bankowego. Jeśli zgłaszałeś do ZUS numer rachunku bankowego i masz go w swoich danych na profilu PUE ZUS , możesz go wybrać z dostępnej listy
- Wybierz z podpowiadanej listy rodzaj przeważającej działalności, w związku z którą ubiegasz
się o pomoc
Podaj kod przeważającego rodzaju działalności w związku z którą ubiegasz się o pomoc.
- Po uzupełnieniu dokumentu kliknij przycisk [Sprawdź]. System podpowie Ci, czy uzupełniłeś wszystkie wymagane pola. Jeśli poprawnie wypełniłeś wniosek — zapisz go. Następnie zamknij formularz.
- Przejdź do wysyłki dokumentu, wybierz przycisk [Wyślij].
Wyświetli się komunikat z oświadczeniem:
- Gdy zaakceptujesz to oświadczenie, wybierz sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS oraz wskaż podpis, którego chcesz użyć.
Jak podpisać wniosek RSP-DD?
- Wniosek możesz podpisać elektronicznie za pomocą:
- kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
- podpisu zaufanego (PZ ePUAP),
- podpisu osobistego (e-dowodu),
- podpisu profilem PUE, nie wymaga podawania żadnych dodatkowych danych – wystarczy, że jesteś zalogowany do swojego profilu na portalu PUE ZUS.
Profil zaufany jest bezpłatny. Aby go uzyskać, złóż wniosek o profil na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Następnie potwierdź swoją tożsamość za pośrednictwem bankowości elektronicznej, w placówce ZUS albo w urzędzie miasta lub gminy. Możesz też złożyć wniosek o tymczasowy profil zaufany na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Swoją tożsamość potwierdzisz za pośrednictwem wideo rozmowy z urzędnikiem. Uzyskasz w ten sposób profil, który będzie ważny przez 3 miesiące.