Skip to content

Brak składek ZUS – wyższy podatek.

Nie płacisz składek ZUS za marzec? Musisz zapłacić wyższy podatek PIT, nawet o 500 zł więcej

W tym miesiącu mikrofirmy i samozatrudnieni mogą skorzystać z pomocy tarczy antykryzysowej i nie płacić składek na ubezpieczenie ZUS za marzec. Jednak to oznacza, że będą musieli zapłacić wyższą zaliczkę na podatek, gdyż składek nie opłaconych nie można odliczyć od podstawy wymiaru podatku dochodowego.

Już trzy tygodnie temu zwracaliśmy uwagę na to, że zwolnienie ze składek ZUS nie oznacza, że w kieszeni przedsiębiorcy zostanie cała kwotą, którą musiałby przelać do ZUS.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą nie przelała składek w pełnej wysokości (czyli 1431,48 zł), to jej oszczędność nie będzie równa kwocie tzw. dużego ZUS-u. Nieopłacone składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalna, rentowa, wypadkowa i dobrowolna chorobowa), zdrowotne i na Fundusz Pracy oznaczają, że o te wielkości nie można pomniejszyć należnego podatku za ten miesiąc.

Nie zapłacisz do ZUS, ale więcej musisz oddać do US

W poprzednich miesiącach ci sami przedsiębiorcy mogli odliczać całość składek społecznych od dochodu, a składek zdrowotnych od podatku. Tylko składki faktyczne zapłacone pomniejszają podatek. Jeśli teraz nie zapłacili należności z tytułu składek ZUS, to będą mieli wyższą zaliczkę na podatek PIT i to nawet o 515 zł.

Realna korzyść dla samozatrudnionego, który otrzyma zwolnienie ze składek ZUS, wyniesie nie 1431,48 zł, a o 515 zł mniej, czyli ponad 900 zł. Oczywiście pod warunkiem, że w czasie kryzysu ma on przychody, które pozwalają na obliczenie podatku.

Źródło: https://www.pit.pl/aktualnosci/nie-placisz-skladek-zus-za-marzec-musisz-zaplacic-wyzszy-podatek-pit-nawet-o-500-zl-wiecej-982706